Dette lån giver alle boligejere mulighed for at udskyde betalingen af fremtidige stigninger i grundskyld og ejendomsværdiskat, når ejendommen får en ny vurdering hvert andet år.
Eksempel: Hvis din bolig får en højere vurdering i 2026, kan det betyde, at du skal betale 500 kr. mere i grundskyld og 700 kr. mere i ejendomsværdiskat om året. Hvis du vælger at indefryse stigningen, slipper du for at betale de ekstra 1.200 kr. om året nu, men beløbet samles som et lån, der først skal indfries, når du sælger boligen.
Lån frem til 2024 bliver i kommunerne
Frem til 2024 kunne du indefryse eventuelle stigninger i din grundskyld med et lån hos kommunen. Lånene bliver indtil videre i kommunerne og er fortsat rentefri. Hvis du har spørgsmål om disse lån, skal du kontakte den kommune, der har bevilget lånet (den kommune, som ejendommen ligger i). I nogle kommuner kan man få et overblik over indefrysningslån fra før 2024 på borger.dk. Find overblikket på borger.dk ved at logge ind via genvejen indefrysning.dk. Her kan du se dine til- og frameldinger, din indefrysning pr. år og din samlede indefrysning.
Læs mere om indefrysningslån